Jak na vlnité vlasy?

Jak na vlnité vlasy?
Víte jak pečovat o vlnité vlasy?
V úvodu rozdělím péči o vlnité a kudrnaté vlasy na zvlášť vlnité a zvlášť kudrnaté, i když pro někoho to může být totéž. Majitelky těchto vlasů ovšem poznají markantně rozdíl.
Základní odlišnost je, že vlnité vlasy se dají běžným vyfoukáním přes kartáč narovnat a narovnané vydrží. Naopak kudrnaté vlasy lehce do rovna vyfoukat nelze.

Vlnité vlasy:

Tvrdím, že majitelky vlnitých vlasů mají poklad na hlavě. Z vlnitých vlasů si mohou vytvořit nádherné kudrliny anebo si je mohou vyfoukat případně vyžehlit do super hladkého účesu.
Jak pečovat o vlnité vlasy, aby zůstaly zdravé, a dále jsme je neničili?
Příklad ze života. Mám kamarádku s krásnými vlnitými vlasy. Pravidelně si u mne kupuje přípravek na podporu vln. Neuváženě navštívila kadeřnictví a vyžádala si „trvalou“.  Výsledek je katastrofický. Z vlasů zůstalo ubohé seno.

Regenerace

1.       Na vlnité vlasy nikdy neaplikujeme trvalou ondulaci! Je to zbytečné riziko a hlavně vlnité vlasy bývají sušší a proto se je snažíme dále nevystavovat zbytečným chemickým zákrokům.
2.       Vlnité vlasy potřebují hydrataci. Obvykle nebývají mastné. Musíme tudíž věnovat zvýšenou pozornost prevenci dalšího přesušování a následnému zničení. Volíme tedy šampóny speciálně na vlnité vlasy, hydratační anebo na suché a zničené vlasy. Vždy používáme kondicionér (balzám), rovněž na suché a zničené vlasy případně speciální balzám na vlnité vlasy.
3.       Vlnité vlasy nikdy netřeme ručníkem. Vlastně žádné vlasy netřeme ručníkem! Mokré vlasy vždy zabalíme do ručníku. Vytvoříme si takzvaný turban a počkáme, až přebytečná vlhkost vsákne do ručníku. Čím zdravější vlasy, tím to trvá déle.
4.       Pokud máte pocit, že máte pěkné vlasy jen jeden den a druhý den vám u hlavy vlasy splihnou, používejte kondicionér ve spreji! Jsou označovány jako dvoufázový kondicionér, bi-phase a podobně. Dvoufázové kondicionéry se používají do šampónem umytých vlasů až po té, co vodu a přebytečnou vlhkost odsaje ručník. Tento kondicionér důkladně před použitím protřepejte a nastříkejte na vlasy dále od hlavy tak, aby se minimálně dostal k pokožce. Dvoufázové kondicionéry považuji za jeden z nejlepších vlasových produktů v regeneraci vlasů! Můžete si nastříkat na vlasy tolik produktu, kolik vaše vlasy potřebují a je to rychlé a snadné. Nemusíte se zdržovat čekáním na účinek balzámu. Lze je použít i do suchých vlasů, třeba když potřebujete oživit účes – vlny.
5.       Dalším fantastickým přípravkem k péči o vlnité vlasy jsou tekuté krystaly. Mohou se též nazývat hedvábí. Jedná se o olejíček, který si natlačíte do dlaně. Dvě tři pumpnutí, dle délky vlasů a vetřete do vlasů. Více je třeba do konečků. Tekuté krystaly nebo hedvábí vám hydratují vlasy a velmi často vám vlasy i ochrání proti teplu. Jen taková perlička, tekuté krystaly se dají přidat i do melíru při odbarvování, vlasy pak nebývají tak přesušené. Krystaly nebo hedvábí můžete použít jak do vlhkých, tak i do suchých vlasů. Na suché vlasy je dáváte do konečků anebo tam, kde od pohledu jsou vlasy suché a potřebujete jim dodat zdravý vzhled. Fantasticky se po nich rozčesávají vlasy a přitom vlasy nebudou mastné. Samozřejmě, vždy musíte přizpůsobit dávku krystalů délce vlasů.
6.       Pokud už máte vlasy zničené chemicky, teplem, sluníčkem nebo špatným mechanickým zacházením, přichází na řadu důkladná regenerace.
a.       Použijte regenerační masku na vlasy. Tentokráte už na suché a zničené vlasy. Ideální je vytvořit si zábal.  Přikryjte hlavu igelitovou čepicí a ručníkem, aby se vytvořilo pod čepicí teplo. Regenerační látky se tak dostanou hlouběji do vlasu a regenerace bude účinnější. Efektnější je nechat si udělat tento zábal v kadeřnickém salónu s tím, že vás s igelitem na hlavě posadí pod klimazon a nebo pod sušák. Je naivní si myslet, že stačí jedna. Vše vyžaduje čas.
b.      Druhou možností a dle mne mnohem účinnější je podstoupit keratinovou kůru. Pozor, musím zdůraznit keratinovou regenerační kůru, ne keratinové narovnání vlasů. Keratinovou kůru můžete podstoupit obvykle u svého kadeřníka. Keratinová kůra se skládá z více výrobku, nejčastěji z pěti: šampón, kondicionér, maska, dvoufáze, ochrana-lesk. Na trhu se jich objevuje již více.  Já osobně radím, vyberte si takovou, která se nemusí zažehlovat! To ani nemyslím na mokrých vlasech! Žehlení velmi ničí vlasy a kůra, která má být účinná tím, že se zažehlí, je minimálně podezřelá. Výhodou keratinové kůry je, že dodá keratin do vlasu a výsledek je vidět okamžitě. Vždy je ale dobré tento zákrok jednou za čas zopakovat. Výsledek se stává pak trvalým a stanete se majitelkou nádherných vlasů.
7.       Samostatným bodem je rozčesávání vlasů. Pokud máte v oblibě kartáče, jednoznačně si vyberte kartáč „pádlo“. Široká plocha tohoto kartáče vám rozčeše vlas s minimální bolestí a to jak suché, tak i mokré vlasy. Vždy si dávejte pozor, jaké má kartáč kuličky. Nikdy, opakuji nikdy si nekupujte kartáč, kde jsou kovové trny a na konci plastové kuličky. Vlasy se vám do spoje budou zasekávat. Tím je budete ničit a trhat a ani si to neuvědomíte. Vždy si vyberte kartáč, kde trn s kuličkou je jeden celek. Nejlepší je s kovovými trny a kuličkami. Praktický je i s plastovými – opět zdůrazňuji, i u plastových trnů musí být trn s kuličkou jedna součást.  
8.       Pokud preferujte hřebeny nebo chcete vždy vlasy jemně rozčísnout tak, abyste si nepoškodily vlny, zvolte hřeben s řídkými zuby. Přesto mějte doma i jedno pádlo a minimálně jednou za čas si vlasy pořádně prokartáčujte. Prokrvíte si pokožku a zbavíte se navíc už vypadlých vlasů.

Styling vlnitých vlasů

Chci mít fantastické vlny

Na podporu vln je v dnešní době k dispozici spousta různých produktů.
1.       Krémy na vlny nebo na podporu vln, mají za úkol vypramínkovat a zafixovat vlny. Vetřete je do vlhkých rozčesaných vlasů a pomačkejte si prameny. Vlasy si můžete nechat buď volně uschnout nebo vyfoukat fénem s difuzerem. Vyberte si krém na vlny dle požadovaného efektu fixace. Někdo preferuje volné vlny jiný zase tvrdé vlny.
2.       Spreje na vlnité vlasy – jedná se o tekutinu v mechanickém rozprašovači. Opět mohou být s rozdílnou fixací. Spreje se aplikují do vlhkých vlasů a opět se nechávají uschnout volně nebo se fénují s  difuzerem. Spreje se dají obvykle použít i na suché vlasy k oživení vln.
3.       Vosky na vlnité vlasy. Lepší bývají spíše na hodně vlnité až kudrnaté vlasy, které mají sklon ke krepatění. Udržují prameny hladké a vlasy tak vypadají zdravější. Na volnější vlny vosk nedoporučuji. Vlny se rychleji narovnají.
4.       Pěny na vlasy. Osobně preferuji krémy nebo spreje výše uvedené, ale vlny se dají udělat stejným způsobem i pěnovým tužidlem. Zde bych upozornila jen na to, že vlny nebývají již tak pružné, bývají tvrdší.
5.       Lak na vlasy - pokud chcete vlasy pramínkovat ještě i lakem, vyberte si vždy lak ekologický, tj. lak s mechanickým rozprašovačem. Tento typ laku je mokrý, déle schne a máte možnost vlasy ještě upravit (mačkáním). Ke konečnému zafixování vždy použijte lak s aerosolem. Jedná se o tzv. suchý lak, do kterého se už jednoduše nezasáhne.

Chci mít super hladké vlasy

Jak jsem již v úvodu psala, vlnité vlasy jsou zlaté. Můžete si je jednoduše narovnat a rovné vám zůstanou potřebnou dobu. Je ale efektnější podpořit rovnání nějakým přípravkem.
1.       Vždy použijte ochranu vlasů proti teplu. Obvykle se jedná o přípravek ve spreji, často i s fixačním účinkem. Vlnité vlasy jsou sušší a musíte si je chránit proti teplu, jinak si je zničíte.
2.       Nikdy si nežehlete mokré vlasy. Pokud si žehlíte mokré vlasy, tak si je neskutečně pálíte. V dobrém kadeřnickém salónu vám vždy nejprve vysuší vlasy přes kartáč a žehličkou na suché vlasy už jen doladí superhladký vzhled.
3.       Použijte libovolný přípravek k rovnání vlasů. Tyto přípravky mají za cíl udržet hladký vzhled co nejdéle a s co největší schopností udržet vlasy hladké a rovné i přes možnou vlhkost.
4.       Lakujte dle libosti a potřeby

Chci mít trvale hladké vlasy.

Ač si myslím, že je to škoda si chemicky rovnat vlnité vlasy. Jsou speciální přípravky – říkáme jim trvalé narovnávače, které byly vyvinuty k trvalému narovnání. Zde je nutné podotknout, že musíte podstupovat stejné narovnání jednou za čas i na odrostech vlasů. Efekt a trvanlivost záleží od míry přirozeného zvlnění. Jedná se již o chemický zákrok, který vyžaduje zručnost a asistenci druhé osoby. Tento zákrok doporučuji dělat v kadeřnickém salonu.
To by bylo k vlnitým vlasům vše. V dalších článcích bude popsáno jak na kudrnaté vlasy, suché a zničené vlasy, odbarvené vlasy atd. Sledujte náš web a hledejte zajímavosti právě pro vás.
Pokud máte dotaz, jak na své vlasy, neváhejte mi napsat.

Helena Wolfová
info@vsenavlasy.cz
Odeslat článek známému   Vytisknout