Jak na suché vlasy?

Jak na suché vlasy?
Poradíme Vám co dělat se suchými vlasy a jak o ně pečovat!

Suché a zničené vlasy = nejčastější vlasový problém.

Vlasy lze poškodit snadno - nevhodnou barvou, odbarvením a zesvětlením, trvalou ondulací, nadměrným používáním tepla (žehlení vlasů, foukání vlasů), nedostatečnou péčí o vlasy vystavených slunci a mořské soli, nevhodnou mechanickou manipulací (spaní na natáčkách,..) atd.
Všechny tyto vlivy oslabují  vlasy tak, že se začnou lámat, třepit, jsou více porézní, ztrácejí elasticitu a měkkost, na dotyk mohou být drsné a špatně se rozčesávají. Velmi zničené vlasy působí opticky jako vlasy panenek pro děti.

Pravidla prevence proti zničeným vlasům:

1. NEbarvit zničené vlasy s tím, že by mohly odpadnout - držte se toho a neexperimentujte.

2. NEaplikujte trvalou ondulaci a permanentní barvu v kratším časovém  rozmezí než 3 týdny.

3. NEžehlit a NEfoukat si vlasy bez ochranných přípravků proti teplu.

4. U moře vždy používejte vlasovou kosmetiku s ochranou proti UV záření  a schopností šetrně vymýt mořskou sůl z vlasů. Večer vlasům dopřejte hydratační kůru.

5. NEodstraňujte barvu z nabarvených vlasů melírovacím práškem, vždy si připlaťte za odbarvovač - stahovač barvy. Nepoškozuje vlasy a zároveň Vám umožní změnu až na Vaši původní barvu bez narušení pigmentu.

6. Smiřte se s tím, že pokud jste od přírody tmavá, nebude z Vás nikdy platinová blondýna se zdravými vlasy!

7. Používejte jen kvalitní kartáče a hřebeny, které "netrhají" vlasy. Tj. kartáče, když s kuličkami, tak jen s těmi, které jsou součástí "bodlinky" už od výroby. Pokud budete používat kartáč, kde vidíte, že kulička byla na "bodlinku" nasazená - je více než jisté, že vlas se Vám při česání bude trhat právě ve spoji mezi kuličkou a bodlinkou. Je jedno, zda-li zvolíte kovový, plastový, či přírodní s rozčesávačem.

8. NEspěte na natáčkách.

9. Extrémně nalakované vlasy a vlasy s přemírou stylingových přípravků rovnou umývejte, nesnažte se vlasy silou rozčesávat. Ano, je vhodné si vyčesat večer lak z vlasů, ale ne v situaci, kdy Vám u toho tečou slzy a kartáč máte plný vlasů i s cibulkami :-)

10. Používejte kvalitní profesinální barvy na vlasy. Mnoho  profesionálních barev obsahuje regenerační složky, různé rostlinné výtažky a  nižší obsah amoniaku.  V případě, že máte různé alergie, použijte hypoalergenní barvy.  

11. Pokud se odbarvujete doma, snažte se používat krémové peroxidy s nižší objemovou hodnotou peroxidu. Lze zesvětlit vlasy i se 6% (20 Vol. ) peroxidem. Ano, bude to déle trvat, nebude to zdaleka za 20 minut, odměnou Vám však budou zdravější vlasy a bělejší odstín. Samozřejmostí by měly být emulzní peroxidy, které mají rovněž mnoho regeneračních a ochranných složek (výtažek z máty, kokosový olej, mateří kašičku, atd.)

A teď co s tím, když už ty vlasy zničené mám?

Základní péče o suché a zničené vlasy:

V současné době kvalitní kadeřnice a kadeřníci používají šetrnou kosmetiku s nižším obsahem chemických látek tj. bez SLS, SLES, parabenů a silikonů.

1. Šampony, kondicionéry a masky ( vlasová péče )

Šampony na suché a poškozené vlasy ( řady Nourishing - vyživující )

Kondicionéry a masky na suché vlasy  ( řady Nourishing - vyživující )

Šampony pro poškozené a lámavé vlasy ( řady Restore - obnovující )

Masky pro poškozené vlasy a lámavé vlasy s roztřepenými konci ( řady Restore - obnovující )

2. Vlasový peeling
Málo typický vlasový produkt, který není v našich podmínkách zatím moc zažitý, je to ovšem škoda. Vlasový peeling se používá před umytím vlasů šamponem a připravuje vlasy s pokožkou na následnou péči. Má dobré výsledky při různých vlasových potížích a hlavně by se měl dle potřeby i vybírat.

3. Dvoufázové kondicionéry (2-fáze kondicionér, dvousložkový kondicionér,.)
Jedná se o bezoplachový přípravek, který se nanáší na vlasy umyté, jemně vysušené ručníkem. Je nutné ho vždy před aplikací protřepat, aby se promíchaly obě složky. Snažíme se vždy stříkat na vlasy a ne na pokožku. Bývají různé typy, dle účelu - hydratační, s UV filtrem atd. Obvykle se vlasy po nich lépe rozčesávají, ztrácí statický náboj a jsou od pohledu a hlavně dotyku jemnější. Dá se aplikovat i na suché vlasy dle potřeby (vlasy jsou přesušené, špatně se rozčesávají atd.) Výhodou je, že vlasy nepřemašťují a když se zachází s nimi s rozumem, vlasy si udrží svůj objem a nemastí se.

4. Tekuté krystaly na vlasy
Tekuté krystaly získávají na oblibě čím dál víc. Jedná se nejčastěji o olejový přípravek na bázi oleje z hedvábí, který se nanáší do vlhkých nebo suchých vlasů. Pro větší efekt tekutých krystalů je nenanášejte až k pokožce a ke kořínkům. Vlasy se pak můžou mastit. Nanášejte je na konečky a do celé délky vlasů. Vyzkoušejte, kolik kapek můžete použít do vlasů, aby se moc nemastily. Tekuté krystaly na vlasy Vám ulehčí rozčesávání, vlasy budou pružné a lesklé a často Vám i "slepí" rozdvojené konečky. Nejsou ale vhodné pro vlasy jemné a bez objemu. Zde je nutné raději dát přednost dvoufázovému kondicionéru. 

 

Speciální péče o suché a zničené vlasy:

1. Šampony, kondicionéry a masky ( vlasová péče ) s vysokým obsahem Keratinu, což je základní složka vlasového vlákna. Zlepšuje strukturu vlasu a vyplňuje trhliny ve vlasovém vláknu.

Keratinové šampony na vlasy

Keratinové kondicionéry na vlasy a Keratinové masky na vlasy

Dle mého názoru jsou keratinové kůry na poškozené vlasy nejefektivnější.  Důležitý je ale výběr. Neb i zde nejsou všechny přípravky stejné. Osobně mám na ně jedno základní pravidlo: vyhýbám se keratinovým kůrám, které se musí zažehlovat. Už i z laického pohledu, pokud při regeneraci vlasů je musím pálit, tak to minimálně zní podezřele. Takže keratinovou kůru bez zažehlování . Hydrolyzovaný keratin umí nádherně vyplnit vlas bez toho, aniž by vlasy ztěžkly. Proto spousta klientek s jemnými, zničenými vlasy bez objemu si keratin moc pochvaluje.
Kůru je vhodné pravidelně opakovat. Ideální stav je, když dosáhnete bodu, že Vám stačí udělat keratinovou kůru jedenkrát za měsíc až dva. Mezitím můžete používat běžné regenerační přípravky. Většina kadeřnických salónů dnes už keratinové procedury nabízí a můžete tudíž využít jejich služeb a nebo si balení koupit na doma. Neplést si ovšem s narovnávacím keratinem!

2. Arganový olej
Výborná věc a zároveň trend současnosti.
Arganový olej je rostlinný olej z plodů argánie trnité (latinsky Argania spinosa). Je hojně používán v tradiční kuchyni jihozápadního Maroka. Je bohatý na tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny, využívá se i pro kosmetické účely.
Ve vlasové kosmetice se argan používá pro své hydratační účinky a zároveň se o něm říká a píše, že je přírodním UV filtrem. Takže vlasy nebývají tak zatížené slunečním zářením. Arganový olej má ve své nabídce pečujících přípravků o vlasy snad každá kosmetická firma. Obvykle vlasy po arganu nebývají ztěžklé a pěkně si drží objem. Vše je ale individuální.

S arganovým olejem zakoupíte už vše od šamponu, přes kondicionér, masku a olej, podobný tekutým krystalům.

3. Výtažky z Hedvábí
Jsme u dalšího trendu. Začnu hned v ůvodu, hedvábí je například obsaženo v tak populární masce Gestil Wonder. Ať už se říká cokoliv. Není v ní obsažen výtažek z býčích žláz, ale hedvábí :-) Snad jsem někoho po několikaleté zkušenosti s užíváním této "profláklé" masky nezklamala :-)
Hedvábí má schopnost regenerovat a hydratovat vlasové vlákno. Opět můžete zkoušet přípravky ve formě šampónů, kondicionérů, masek i olejíčků s hedvábím. Vlasy budou pěkně hydratované, začnou se lépe rozčesávat a dozajista se i jemně promastí.

Keratin, argan a hedvábí jsou trendy. Ovšem přípravků na suché a zničené vlasy je mnoho a nedá se nic dělat, musíte si sami odzkoušet, který z nich udělá nejlepší službu.

Nastínila jsem doufám vše podstatné, jak vybírat stylingové přípravky zde v této kategorii není až tak důležité. K tomu se dostanu v péči o jemné vlasy bez objemu, kde tyto informace jsou stěžejní.

Toto byl krátký průvodce péčí o suché a zničené vlasy

V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat.

Vaše Helena Wolfová

Odeslat článek známému   Vytisknout